Teraz Polska

„Teraz Polska” dla folwarku Obrębalskiego

   

Jelenia Góra została laureatem 1 edycji Konkursu „Teraz Polska” w kategorii Gmin Miejskich. Prócz naszego miasta wyróżniono jeszcze osiem gmin o różnej wielkości. Prezydent M. Obrębalski odebrał statuetkę Godła Promocyjnego „Teraz Polska” podczas gali w Teatrze Wielkim w Warszawie. Retransmisję Koncertu Galowego można było obejrzeć we wtorek (22.05) w TVP1 o godzinie 22.00. W roli prezentera wystąpił nasz „ziomek” Tomasz Kammel. Dzień wcześniej, w Belwederze odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów gratulacyjnych przedstawicielom laureatów przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

Celem tej edycji Konkursu było wyłonienie oraz wyróżnienie Godłem „Teraz Polska” najlepszych, pod względem gospodarności oraz atrakcyjności dla mieszkańców i przedsiębiorców, gmin w Polsce z podziałem na kryteria administracyjne i wielkościowe. W trakcie ocen Komisja Ekspertów szczególną uwagę zwracała ponoć na zagadnienia: polityki inwestycyjnej gminy, dostępność do infrastruktury technicznej, sposoby realizacji polityki społecznej, organizację i formę zarządzania Urzędu, oraz zakres działań Urzędu związanych z promocją gminy. Złośliwi mówią, że jedynym warunkiem nominacji było wniesienie opłaty rejestracyjnej w kwocie 500 zł oraz uiszczenie opłaty weryfikacyjnej, która dla Jeleniej Góry wynosiła 5000 PLN. Dodają przy tym, że jest to wyróżnienie fikcyjne, symboliczne, a koszty pośrednie są znacznie wyższe. Inni komentują, iż jest to sukces mieszkańców, albo poprzedniego prezydenta Józefa Kusiaka, po którym śmietankę spija tylko dr Obrębalski.

Patriotyzm lokalny nakazywałby mi powściągliwość w krytyce tego przypadku, ale Bóg jeden wie jak wyglądał wniosek złożony do kapituły konkursu. Rzeczywistość Jeleniej Góry jest bowiem taka, że gospodarność oraz atrakcyjność dla mieszkańców i przedsiębiorców jest tragiczna. Inwestycje najlepiej widać na rozgrzebanych od pół roku drogach miejskich (nota bene któryś raz z kolei ze względu na niedomagania infrastruktury technicznej), politykę społeczną realizuje się również sposobem sobie tylko znanym (nie mającym nic wspólnego z terminami kpa), organizacja i forma zarządzania Urzędu jest także wiecznie w powijakach, a zakres działań Urzędu związanych z promocją gminy najlepiej mogą podziwiać turyści i kibice sportowi wchodzący na Stadion Miejski od ul. Złotniczej. Mieszkańcy odrapanej kamienicy, zaułek W. Pola/Złotnicza, planują zgodnie z przysługującym Laureatom Konkursu uprawnieniem powiesić flagę z napisem „Teraz Polska” na ścianie budynku od strony podwórza po prawej stronie stadionu. Wizytówka będzie ciekawa, godna naśladowania…

Gn

 Jak zamierzali, tak zrobili