Delirium tremens

Delirium tremens

Prezydent miasta Jeleniej Góry Marek Obrębalski spotkał się na tajnym spotkaniu w Pałacu Paulinum ze znanym rolnikiem i holenderskimi inwestorami i uzgodnił wstępnie lokalizację wiatraków na gruntach należących do Adolfa Trzcińskiego przy obwodnicy na Wrocław. Tania energia do blisko 40 tysięcznego osiedla Zabobrze ma popłynąć już w marcu przyszłego roku. To dobra wiadomość i słuszna decyzja. W tym kominie powietrznym zaczynającym bieg od Góry Szybowcowej można nakręcić wiele kilowatów.

Miesiąc wcześniej odbył się przetarg na budowę Aquaparku w Cieplicach. Ofertę wygrała austryjacka firma z Salzburga, która część niezwykle bogatych i gorących źródeł wykorzysta jako energię odnawialną do ogrzewania całej dzielnicy uzdrowiskowej, tak bardzo ulubionej niegdyś przez królową Marysieńkę. Castorama też powstanie na Al. JP II, a Anatol Bustowski i Robert Prystrom podali sobie ręce.

To nie wszystkie szczęśliwe wiadomości dla mieszkańców Jeleniej Góry w jubileuszowym roku 900-lecia. Galeria Focuspark, z multikinem i siecią różnorodnych restauracji zamieni w końcu pusty plac po targowisku Kiliński w miasto w pigułce. Kamień węgielny pod to arcydzieło nie mające sobie równych na Dolnym Śląsku wkopał już przewodniczący Rady Miejskiej Jeleniej Góry Hubert Papaj w miniony piątek. Wykonawcą wyłonionym w trybie rokowań został amerykański biznesmen polskiego pochodzenia o tajemniczym nazwisku. Oj, będzie się działo…

Jelenia Góra będzie gościć reprezentację Italii na Euro 2012! Wprawdzie sportowcy zakwaterowani będą w Hotelu Gołębiewski w Karpaczu, ale treningi odbywać się będą na nowym stadionie, który obiecał wicepremier Grzegorz Schetyna na miejscu tego przy ul. Lubańskiej, gdzie obecnie odbywają się tylko konkursy psów rasowych od czasu do czasu. Stadion ten ma pomieścić 45 tys. widzów i ma mieć podgrzewaną murawę oraz zadaszenie nad wszystkimi trybunami. Projekt żywcem skopiowany ze stadionu w Melbourne w Australii autorstwa polskiego architekta. Niestety pobliska giełda będzie musiała zniknąć. Teraz będziemy mogli startować w turnieju „Bank Miast” nie tylko z Włoszczową. Nie będzie nam byle Edgar pluł w twarz.

Jakby tego było mało, japońska Toyota ma budować fabrykę samochodów rodzinnych na terenie byłej Celwiskozy. Jelchem został całkowicie już wykupiony przez ten koncert i w 99% istniejące obiekty, wraz z najwyższym kominem zostaną zrównane z ziemią. Koncernowi bardzo zależało na wykorzystaniu istniejącej bocznicy kolejowej i zapłacił horrendalne pieniądze za te nieruchomości. Zatrudnienie w tej fabryce znajdzie 6 tys. osób. Już dziś możemy powiedzieć, że bezrobocie w naszym mieście spadnie za trzy lata niemal do zera. Wszyscy jeleniogórzanie mieszkający obecnie w Irlandii i dalej pomału mogą pakować walizki. Cud Donalda Tuska się spełnia.

Związek Gmin Karkonoskich przyklepał porozumienie wójta Jeżowa Sudeckiego Edwarda Dudka z prezydentem Jeleniej Góry Markiem Obrębalskim o połączeniu obu miejscowości. Teraz decyzję tą musi zatwierdzić Rada Ministrów, ale to już formalność, bo przecież rządzi Platforma Obywatelska. Ceną za te ustępstwa ze strony włodarzy Jeżowa Sudeckiego ma być funkcja prezesa Euroregionu Nysa dla wójta i łupem ma być również kilka rad nadzorczych dla jego przybocznych. Dziwiszów również ma być dzielnicą Jeleniej Góry, pozostałe sołectwa przejdą pod władanie Wlenia. Po połączeniu obu gmin, Jelenia Góra będzie liczyła przeszło 100 tys. mieszkańców. Trzeba będzie niestety przeprowadzić wybory uzupełniające do obsadzenia dwóch mandatów radnych zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym. Z sondaży wynika, że to Wspólne Miasto będzie miało większy klub radnych.

Lodowisko polimerowe nie jest już nam potrzebne. Katowicki holding i Aleksander Gudzowaty zaproponowali budowę zimowej hali i stworzenie ligi hokeja na lodzie w naszym mieście. To dopiero będzie jazda za dwa lata! Być może przylecą do nas nawet gwiazdy NHL, bo również lotnisko pasażerskie w Starej Kamienicy nie jest odległą perspektywą.

Okazuje się, że cicha woda brzegi rwie. Poczciwy chłop z tego naszego prezydenta, a tyle pomyj na niego wylewają w Internecie. Jeszcze do końca kadencji samorządu, Al. Wojska Polskiego będzie wyglądała niczym ul. Piotrkowska w Łodzi…

         Wstawaj łajzo, do roboty, bo ci wszystkie puszki konkurencja powybiera i z czego będziemy żyli – słyszę wyraźnie głos mojej Wandzi…

         O kur.. To znowu sen. A jaki straszny! Po największym kacu mnie tak głowa nie bolała…

Grzegorz N. herbu Ogończyk